Quantcast
Channel: Linux Za Sve » nautilus
Viewing all articles
Browse latest Browse all 6

Službeno predstavljen “Nemo” projekt!

$
0
0

Na službenom Cinnamon blogu je predstavljen dovršen projekt “Nemo” – novi službeni file manager Cinnamon okruženja!

 

Na službenom Cinnamon blogu Clement Lefebvre je ponosno predstavio dovršen projekt “Nemo” – novi službeni file manager Cinnamon okruženja! U osnovi se radi o forku Nautilusa verzije 3.4.2 kojem su vraćene sve najvažnije funkcije radi udobnosti u radu i zadovoljstva korisnika.

Podsjetimo, nedavno je Gnome razvojni tim krenuo u aktivni razvoj ovog odličnog programa prema vlastitim zamislima. Rezultat dosadašnjeg rada je jedan od najboljih file managera prihvaćen u velikoj većini distribucija, stabilan razvoj i podrška, te vrlo veliki broj zadovoljnih korisnika. Međutim, stvari su se počele mijenjati s vremenom. Inačica 3.4.2 je zamrznuta, a razvoj je krenuo u nekom drugom smjeru. Sljedeća verzija 3.5 je postala osnova za nadolazeću 3.6-icu koja će pokazati pravo lice promjena uz nejasne vizije i ciljeve razvoja. Radi se o svojevrsnoj degradaciji: iako je tehnički usavršen i mnoge se bolje uklapa kako u Gnome 3, tako i u Gnome Shell, iz sučelja su naprasno i bezrazložno ispušteni vitalni dijelovi za bilo kakav zahtjevniji rad. Program je time bitno okljaštren, šteta ugledu od strane samog razvojnog tima već nanesena, a bura i kritike vezane uz Gnome Shell se samo pojačale.

Ako zanemarimo kratkovidnost i bezidejnost programera primijenjenih i ograničenih samo na novi Shell, dugoročna šteta je još i veća: posljedice lošeg razvoja će trpjeti gotovo sve distribucije s integriranim Nautilus File Managerom. Na sreću, Mint razvojni tim je predvidio nadolazeće probleme, te je u tišini započeo s radom na novom projektu nazvanom “Nemo”. Sve donedavno se uopće nije ni znalo o čemu se zapravo radi, vijesti su bile vrlo šture, no stvar je i konačno službeno predstavljena.

 

 

ČEMU UOPĆE NEMO?

 

Nemo je novi file manager namijenjen Cinnamon okruženju, ali i svima onima koji nisu zadovoljni trenutnim razvojem Nautilusa. Ime je dobio prema najpoznatijem liku iz romana Julesa Vernea, te maloj ribi-klaun iz istoimenog crtića. Nastao je forkanjem “zamrznute” verzije 3.4.2, trenutno većinom imitira stari Nautilusov izgled, a najvažnije je što su ponovno uvrštene sve nepravedno izbačene funkcije. Clem na sve kaže:

“Kratkoročno: Nautilus 3.6 je katastrofa. Uklanja značajke koje smatramo prijeko potrebnima. Pozdravljamo vijest da se Canonical odlučio držati Nautilusa 3.4, ali je to došlo prekasno (već smo eksperimentirali s Nemom).

Dugoročno: Ako si želimo dati mogućnost da provedemo svoje ciljeve i damo ljudima sjajno korisničko iskustvo, moramo proširiti opseg Cinnamona na sve vidljive dijelove desktopa, s posebnim naglaskom na upravljanje datotekama i desktopom.”

Prema njegovim riječima Nautilus je doživio podbačaj u odnosu na starije verzije, te je Caja – MATE file browser – sada funkcionalno mnogo superiornija od njega. Stoga se i postavlja pitanje službenog Cinnamon file managera. Ovaj je problem višeznačan za sam Cinnamon. S jedne strane je dilema prihvatiti ili ne krajnje upitan smjer razvoja prihvaćenog browsera, a drugi – mnogo bitniji – jest zaokruženost samog okruženja kao idejne i tehničke cjeline. Svjedoci smo njegove rastuće popularnosti, postupnog sazrijevanja i osamostaljivanja. U skladu s tim, vlastiti file manager je ne samo neizostavan, već vitalan dio. Govoreći o originalnosti ideje i vlastitom trudu oko njene prilagodbe, postavlja se pitanje zašto ne implementirati već gotovi Caja projekt u Cinnamon? Clem objašnjava kako je najveća prepreka tomu integracija: Caja je razvijena za MATE, Nautilus je osmišljen u i za Gnome, a u osnovi Cinnamona je također Gnome 3. File manager nije samo file browser; to je središnje mjesto koje definira i oblikuje korisnikov rad sa sustavom, dokumentima i aktivnim desktopima. To je ključan dio svakog desktopa, zbog čega je i nužna pravilna integracija.

Dugoročni ciljevi razvoja je što veća prilagodba Cinnamona potrebama korisnika radi što boljeg desktop iskustva. Stoga će se sve komponente neprestano ispravljati, poboljšavati i prilagođavati kako bi se što bolje međusobno integrirale. U osnovi će i dalje ostati Gnome koji bi treba biti sve manje i manje vidljiv. On je koristan kao osnova razvoja, ali ne i kao korisničko okruženje. Clem je svjestan da Cinnamon nije samostalno okruženje, ali obećava neprestan radi i poboljšanja na integraciji svih komponenti.

Već je naglašeno kao je file manager neizostavan dio svakog sučelja. KDE je izgradio Dolphina kao jednog od centralnih dijelova. Xfce i LXDE se oslanjaju na Thunar i PCManFM, MATE ima Caju, dok Gnome razvija Nautilus prema vlastitim idejama. Unitiy također usvaja njegovu “zamrznutu” verziju, no ako u budućnsti planira imalo ozbiljniju integraciju morat će se odlučiti za gradnju vlastitog ili će se suočiti s izborom Unity ili Shell. Cinnamon od sada dobiva Nema – za krajnje korisnike to predstavlja bolje iskustvo i kvalitetniji rad. Za početak će biti vraćene sve stavke koje nedostaju u najnovijim regresijskim verzijama. Nadalje, otvara se put samostalnom razvoju i vlastitim idejama (ne samo razvoj panela i window managementa kao do sada). Rezultat je što će Nemo i Cinnamon od sada funkcionirati kao jedna cjelina, a sam file browser će se prilagođavati potrebama okruženja.

 

 

KLJUČNE RAZLIKE IZMEĐU NEMA I NAUTILUSA

 

Sa svakim novim izdanjem razlike će se povećavati, ali Nemo 1.0.0 i Nautilus 3.6 s razlikuju u sljedećem:

  • Vraćene su sve funkcije izbačene iz Nautilusa 3.4, a koje trenutno nedostaju u Nautilusu 3.6 (desktop ikone, compact view, itd.);
  • Open in terminal;
  • Open as root;
  • Tijek napretka pri radu s datotekama (postotak pri kopiranju/premještanju datoteka);
  • Upravljanje bookmarcima;
  • Opcije za navigaciju (naprijed, natrag, gore, osvježi);
  • Mogućnost pregleda lokacije datoteke ispisom putanje, te pomoću gumbova;
  • Mnogo više konfiguracijskih opcija.

 

Kratkoročno će vjerojatno biti uvrštene slijedeće opcije:

  • Prikladna traka statusa;
  • Izgled sličniji Caji, tj. traka lokacije ispod glavne trake alata, a proteže se duž čitavog dijela prozora;
  • Podesiva traka alata s gumbovima.

 

Dugoročno, očekuje nas sljedeće:

  • Action API (određuje djelovanje kontekstualnog menija);
  • Bolji widgeti (po uzoru na Marlin);
  • Bolja pretraga (ala Firefox).

 

 

KAKO TO UOPĆE IZGLEDA?

 

Iako je vizualno gotovo jednak Nautilusu, Nemo se trenutno razlikuje po traci alata i redizajniranom prozoru za navigaciju. Trenutno najveća prednost Nautilusa je što su GTK teme dizajnirane specijalno za njega, što nije primjenjivo na Nema. Temama će se ubuduće dodati specijalna podrška za Nemo (trenutno se razvija kompatibilnost za Mint-X temu) ili će se Nemo samostalno prilagoditi postojećim Nautilusovim temama (na isti način se i MDM prilagodio GDM-u). Izgledna su oba rješenja.

 

Nemo - Elementary tema

Nemo – Elementary tema

 

Nemo - Mint-X tema

Nemo – Mint-X tema

 

 

Možete ga isprobati na sljedeći način:

sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-nightly

sudo apt-get update

sudo apt-get install nemo

 

 

KADA GA MOŽEMO OČEKIVATI?

 

Iako je ovime objavljeno prvo službeno izdanje, Nemo će biti dio novog Cinnamona 1.6, te ukorporiran u novi Mint 14 kojeg možemo očekivati krajem studenog. U potpunosti će biti kompatibilan s Nautilusom i njegovim dodacima. Clem toplo preporučuje njegovo korištenje u novom Cinnamonu, ali ukoliko se vam se ne svidi možete isprobati Caju ili također izvrstan Marlin (file manager posuđen iz prijateljskog Elementarya).

 

Ovo je još samo jedan u nizu hrabrih odluka i odlučnih projekata prema osamostaljenju i vlastitim vizijama razvoja. Time bi Cinnamon napokon dobio prepoznatljivost samostalnog okruženja koje ne slijedi trendove, već stvara vlastite. Ovo je tek manji korak u gradnji njegovog identiteta i kvalitete, jer korisnik uvijek mora biti na prvom mjestu!

 

 

 

Autor: Calisto

Izvori: Cinnamon blog, webupd8


Viewing all articles
Browse latest Browse all 6

Latest Images

Trending Articles


Gorki plodovi - epizoda 2


Šesto Čulo - Epizoda 2 - Dvostruko Osiguranje


Sezona visnje - epizoda 35


Osveta ljubavi - Pasion de Gavilanes - epizoda 1


Gorki plodovi - epizoda 1


Oluja - epizoda 112


Prave ljubavi - epizoda 168


Neukrotivo srce - Divlja u srcu - epizoda 116


Nasljednica s Vendavala - epizoda 93


Ljubav na kocki - epizoda 92


Ljubav - Igra lazi - Ask - epizoda 1


Bekstvo - La Fuga - epizoda 1


Ljubav na kocki - epizoda 129


Bijeg - Ljubav i osveta - Menekse ile Halil - epizoda 12 - Radi


Zora Dubrovacka - epizoda 152


Oluja - epizoda 122


Prave ljubavi - epizoda 144


New Post: Da li sačuvati račun u bazu prije zahtjeva za JIR-om?


Moja sudbina - epizoda 39


Ljubavna prica - Indija - epizoda 104